Ved oppussing / ombygging må man ta hensyn til blant annet følgende viktige regler:
1. Bærevegger; Det er ikke tillatt å lage nye åpninger eller utvide eksisterende dører i bærende vegger.
2. Akustikk / lydforhold; Endring av gulvoppbygging – for eksempel med legging av fliser i oppholdsrom, som endrer akustiske / lydmessige forhold mellom leilighetene, er ikke tillatt. Det er også viktig å vite at nedsenket himling fast montert i taket kan forverre akustikken i egen leilighet.
Beboer er selv ansvarlig for, før arbeider igangsettes, å undersøke om planlagte oppussingsarbeider kan gjennomføres ut fra bygningsmessige og andre forskrifter og / eller om godkjenning fra myndighetene må innhentes.
Vær oppmerksom på at borettslaget i sine vedtekter har krav til oppussing /renovering av bad/våtrom pkt. 5-7.
Ved oppussing eller renovering av kjøkken ta kontakt med Åsbråten Servicesentral for veiledning da borettslaget har eget ventilasjonssystem for trehusene og blokkene.